Junior School staff

Tim Wheeler with children

All details are correct as of September 2017. 

Senior Management Team

Mr Tim Wheeler, BA, MA, PGCE, FRSA Headmaster
Mr Simon Milnes, BA, PGCE Deputy Head
Mrs Claire Nichols, BEd Assistant Head (Curriculum)
Mrs Catherine Bailey, BA, PGCE Assistant Head (Infants)
Mrs Catherine Hampson, BA, QTS Foundation Stage Co-ordinator
Miss Carla Peake, BTEC Pre-Reception Manager

Form Teachers

Mrs Catherine Hampson, BA, QTS Pre-Reception
Mr James Bowden, BA, PGCE Reception B
Mrs Elizabeth Coulson, BA, QTS Reception C
Mrs Catherine Bailey, BA, PGCE  Y1B
Mrs Joanne Swales, BA, PGCE, ALCM Y1S
Mrs Loraine Hudson, BA, PGCE Y2H
Mrs Lisa Turner, BEd Y2T
Mrs Neelum Hurst, BEd Y3H
Miss Sarah Knowles, Bsc, PGCE Y3K
Mrs Alison Sullivan, BEd / Mr Simon Milnes, BA, PGCE Y3SM
Mrs Kirstie Roberts, BEd, MA Y4R
Mrs Carolyn Smith, BA, QTS Y4S
Mrs Karen Wells, BA, PGCE Y4W
Mrs Helen Carroll, BEd Y5C
Mr Andrew Taylor, BSc, PGCE, PGCert Y5T
Mr Mark Vernon, BA, PGCE Y5V
Miss Helen Baker, BEd Y6B
Mrs Nicola Clifford, BA, PGCE Y6C
Mrs Joan Mercer, BA, PGCE Y6M

Specialist Teaching Staff

Mrs Vicki Hutchinson, BA, MA, PGCE Computing
Mrs Ruth Cole, BA, PGCE Music
Mr Oliver Mills, BA Music (Teaching Assistant)
Mrs Claire Nichols, BEd PE
Mr David Makinson, HNC Eng Design Technology, Games
Mrs Lisa Carr, BA, PGCE MFL
Mr David Jones, ASA Level 2  Swimming
Miss Jessica Pepper, ASA Level 2 Swimming
Mrs Joanne Noble, BA, PGCE,  PGDip (Dyslexia), PGDip (SEN), AMBDA Learning Support Co-ordinator
Mrs Shelagh Westaway, BSc, QTS Learning Support Assistant
Mrs Lisa Shepherd, BTEC Learning Support Assistant
Miss Emma Shonfeld Learning Support Assistant

Pre-Reception Staff

Miss Carla Peake, BTEC Pre-Reception Manager
Mrs Carole Chadwick, BTEC Pre-Reception Deputy Manager
Miss Hayley Clarke, NVQ Level 3 Pre-Reception Assistant
Mrs Nicola Massey, NNEB, CCE Pre-Reception Assistant
Mrs Jemma Newhouse, NNEB, FdA (Early Years) Pre-Reception Assistant

Teaching Assistants

Mrs Nicola Boothroyd, NNEB RH
Mrs Lisa Gilmour, NNEB RT
Miss Debbie Leonard, NNEB RT
Miss Michelle Gay, NNEB Y1B
Mrs Diana Koziel, MA Y1S
Mrs Clare Flaherty, NVQ Level 3 Y2H
Mrs Alison Hutchinson, NNEB Y2H
Mrs Alison Johnson, BTEC  Y2T
Mrs Claire Whitehead, BA Y2T

Secretarial Staff

Mrs Beverley Cheyne Headmaster’s Secretary and Admissions
Miss Andrea Mariet
School Secretary
Mrs Andrea Chawner School Secretary

After School Care Staff

Miss Cheryl Jones, Play Work Level 3 After School Care Manager
Mrs Mandy Tonge Breakfast Club

Other Staff

Mrs Carolyn Tonge Playground Supervisor
Mrs Jane Connolly Playground Supervision
Mrs Amayla Lomas Playground Supervision
Mrs Jenney Pawsey Playground Supervision
Mrs Christine Steele Playground Supervision
Mrs Jane Turner Playground Supervision
Miss Jessica Carroll Gap Student
Miss Sophie Lindop Gap Student
Miss Samantha Winnerah Librarian

School Nurses

Mrs Pam Ward, RGN Dip HE Com/Health School Nurse
Mrs Christine Kenny School Nurse

Teaching Staff (Maternity Leave)

Mrs Sarah Barrowman  
Miss Joanne Pepper  
Mrs Caroline Woodrow