Senior school staff

Senior school staff

All details are correct as of September 2016. 

Senior management team

Mr Andrew Chicken, BA (University of London), MEd (Manchester), FRSA Headmaster
Mr David Howson, MA (Cambridge) Senior Deputy
Mrs Donna Harris, BSc (Nottingham) Deputy Head (Academic)
Mrs Jo White, MA (Oxford) Deputy Head (Pastoral)
Mr Ben Bowles, MEng (Oxford) Deputy Head (Staffing and Co-Curricular)
Mr David Stone, BA (Southampton), MEd (Buckingham) Head of Sixth Form
Mrs Jackie Smith, BA (Queen’s Belfast) Head of Middle School
Mrs Helen Lawson, MA (Cambridge) Head of Lower School
Mr Chris Watson, MA (Edinburgh) Bursar
Mr Roger Wallington, BSc (Manchester)
Admissions Coordinator
Mrs Rachel Horsford, MA (Cambridge), MSc (Manchester Metropolitan), MCIM Director of External Relations

Heads of year

Mr David Stone, BA (Southampton), MEd (Buckingham) Head of Sixth Form
Mrs Heather Ashton, BA (UWE Bristol) Head of Lower Sixth
Mrs Katrina Britton, BSc (Salford) Head of Upper Sixth
Mrs Jackie Smith, BA (Queen’s Belfast)
Head of Middle School
Mr Niall Clarke, BA (Queen’s Belfast), MA (Leeds) Head of Fifth Year
Mrs Rachel Hindley, MChem (Oxford) Head of Fourth Year
Mrs Helen Lawson, MA (Cambridge) Head of Lower School
Mr Anton Hanson, BEd (Sheffield) Head of Third Year
Miss Sharon Withington, BEd (Sheffield) Head of Second Year
Mrs Esther Suttle, BA (Warwick) Head of First Year
Mr Tom Byrne, MA (St Andrews) Acting Head of First Year

Heads of house

Dr Wally Krywonos and Mrs Heather Ashton Heads of Arden House
Mr Alex Ehegartner and Mrs Elizabeth Niven Heads of Nicholson House
Mr Dominic Breffit and Miss Lauren McAllister Heads of Vernon House
Mr Anton Hanson and Mrs Katrina Wilkinson Heads of Warren House

Form tutors

Mrs Claire Hird 1P
Miss Lauren McAllister
1Q
Mr Chris Wright 1R
Miss Eilidh MacDonald
1S
Mr Robert Silk
1T
Mrs Hayley Crowley 1U
Mrs Anne Larkin 1W
Miss Jessica Perkins 1Y
Mr Rob Bowden
2P
Mrs Elizabeth Niven 2Q
Mr Craig Shaw
2R
Dr Martin Hamilton
2S
Mrs Rachael Cross
2T
Miss Laura Chandler
2U
Mrs Ruth Groves 2W
Mr David Lorentz
3P
Mr Alex Ehegartner 3Q
Mrs Laura Goddard
3R
Mr Hugo Corbett 3S
Mr James Wilson 3T
Mr Philip Arthur 3U
Miss Heather Morgan 3W
Mr Mick Flaherty
4C
Mr Greig Frankland 4F
Mr Dominic Breffit 4H
Dr Wally Krywonos 4K
Mrs Linda Morgan 4M
Mrs Zoe Vernon 4S
Mr Graeme Mckinna-Whitby 4T
Miss Becci Upton 4U
Mrs Michelle Whitton 4W
Mrs Kerstin Christmann 5C
Mr Richard Heyes 5H
Mr Stuart Moore 5P
Miss Hannah Barton 5T
Mr Pete Urwin 5U
Mrs Katrina Wilkinson 5W
Mr Neil Young 5Y
Miss Jessica Berry 5Z
Mr Jamie Swann
L1
Dr Stephen Smith L2
Miss Maggie Higgins L3
Miss Carrie Stevenson
L4
Mr Alex Cooke L5
Dr Anne-Louise Glarvey
L6
Mr David Preston
L7
Miss Leanne Curl L8
Miss Sylvia Gibson L9
Miss Ruth Moore
L10
Mr Richard Young
U1
Dr Emanuela Zanda
U2
Mrs Carol Marshall
U3
Mrs Georgina Cope
U4
Mr Richard Davies
U5
Mr Alastair Thorley U6
Mr Peter Grant
U7
Mrs Heather Fenton U8
Mrs Rayna Johnson U9
Miss Clare Sutton
U10

Teaching Staff

Art, Design and Technology

Mr Richard Davies (Head of Department) BA (Lancs), MA (York), MSc (MMU)
Mrs Ruth Groves BA (Liverpool)
Miss Sarah Hodkinson BSc (Sheffield Hallam)
Dr Thekla Kampelmann MA (Dortmund), PhD (Dortmund)
Mr Graeme McKinna-Whitby BSc (Open University)
Mrs Helen Tadman BEng (Birmingham)
Miss Becci Upton BA (Manchester Metropolitan)
Mrs Zoe Vernon BEd (Manchester Metropolitan)
Mr Neil Young
BA (Manchester), MA (Open University)

Classics

Miss Lauren McAlister BA (Birmingham)
Mr Alastair Thorley (Head of Department) MA (Oxford)
Mr Pete Urwin BA (Southampton)
Dr Emanuela Zanda BA, PhD (Manchester)

Drama

Mrs Alison Moffatt (Head of Department) BA (Leeds)

Economics and Business Studies

Miss Leanne Curl (Head of Department) BA (Leeds Metropolitan)
Mr Richard Young MEd, BEd (Manchester)

English

Mr Tom Byrne MA (St Andrews)
Mrs Georgina Cope (Head of Department) BA (Kent)
Mrs Rachael Cross BA (Manchester)
Mrs Debbie Flint CertEd (Chester College, Liverpool)
Mr David Howson MA (Cambridge)
Mrs Rayna Johnson BA (Cardiff), MA (Salford)
Mrs Helen Lawson MA (Cambridge)
Miss Eilidh MacDonald BA (Warwick), MA (Leeds)
Mrs Siobhan Moore BA (Leeds)
Mrs Ann Mulholland  BA (Lancaster)
Mr Mike Sallabank BA (Loughborough), MA (Manchester)
Mrs Esther Suttle BA (Warwick)

Geography

Mr Alex Cooke BSc (MMU)
Mrs Hayley Crowley BSc (Durham)
Mrs Gita Miles BA (Leeds)
Mr David Preston (Head of Department) MA (Edinburgh), MSc (University of Wales)
Miss Jessica Perkins BSc (Liverpool)
Mrs Jackie Smith BA (Queen’s Belfast)

History

Mrs Heather Ashton BA (UWE Bristol)
Mrs Katie Chesterton BA, MA (Manchester)
Mr Andrew Chicken BA (University of London), MEd (Manchester), FRSA
Miss Catherine Griffiths BA (Manchester), MA (Manchester)
Mr Stuart Moore BA (Warwick)
Dr Stephen Smith (Head of Department) BA, PhD (Swansea)
Mr David Stone BA (Southampton), MEd (Buckingham)

ICT

Mr Niall Clarke BA (Queen’s Belfast), MA (Leeds)
Mr Mick Flaherty (Head of Department) BSc (Staffordshire)

Languages

Mrs Suzanne Belshaw, French and German BA (Leeds)
Mrs Kerstin Christmann, German Dip (Leipzig)
Mrs Annabel Cole, Spanish and French BA (Leeds)
Miss Mathilde Deschodt, French Assistant  
Miss Sylvia Gibson, French and German (Head of Department) BA (Queen’s Belfast)
Mr Rob Grundy, Spanish and French MA (St Andrews)
Mr Arne Hensen, German Assistant  
Dr Thekla Kampelmann, German MA (Dortmund), PhD (Dortmund)
Mr David Lorentz, French MPhil (Nancy)
Mrs Linda Morgan, French and German BA (Nottingham), PGCE (Manchester Metropolitan)
Mrs Katherine Psaila, Spanish and French BA (Nottingham Trent)
Miss Carrie Stevenson, French and German BA (Oxford)
Miss Celia Soler Arquero, Spanish Assistant  
Mr James Wilson, French and German BA (Hull)

Learning Support

Mrs Sarah Boardman BA (Salford)
Mrs Debbie Flint CertEd (Chester College, Liverpool)
Ms Dawn Meers BA (Hull), MEd (Birmingham), Associate Membership of the British Dyslexia Association

Life Studies

Mr Alex Ehegartner (Head of Department) BA (Lasel, USA)
Miss Heather Morgan BA (Newcastle)

Mathematics

Mr Philip Arthur BSc (Manchester)
Mrs Philippa Boot-Handford  MSc (UCL)
Mr Ben Bowles  MEng (Oxford)
Mr Tony Cheslett BSc (Durham), MSc (Manchester)
Mrs Molly Evans BA (Manchester)
Mr Greig Frankland (Head of Department) BSc (Manchester)
Dr Martin Hamilton MSc (Queen’s Belfast), PhD (Glasgow)
Mrs Donna Harris BSc (Nottingham)
Miss Maggie Higgins BSc (Manchester)
Mrs Lucy Lammas BA (York)
Mrs Anne Larkin BSc (Manchester)
Rev Liz Leaver MA, Bth (Cambridge)
Mrs Carol Marshall BSc (Hull), MSc (Manchester)
Mr Robert Silk BSc (Warwick)
Mrs Rhian Taylor BSc (Manchester)

Music

Mr Michael Dow (Head of Department) MA (Cambridge)
Mr Philip Kennedy BMus (Manchester), MEd (Edge Hill), NPQML
Mrs Joanne Matthews BA (Hons) (RSAMD)
Mrs Elena Short MA (Cambridge)

PE

Mr Rob Bowden BA (Leeds)
Mr Hugo Corbett BA (Staffordshire)
Mrs Abigail Downing MA (Cambridge)
Mrs Laura Goddard BSc (Leeds)
Mr Anton Hanson BEd (Sheffield)
Mr Paul Harper  
Mrs Angie Jones BEd (Leeds Metropolitan), MEd (Leeds Metropolitan)
Mrs Jo Maskery BEd (Cheltenham)
Mr Jimmy Ormond  
Mr Michael Pinder  
Mr Nigel Stanhope  
Mr Callum Tongue  
Mr Dan Turner  
Miss Sharon Withington BEd (Sheffield)
Mrs Katrina Wilkinson BA (Liverpool)
Mr Chris Wright (Head of Department) BA (Liverpool)

Philosophy and Religious Studies

Mr Dominic Breffit BA (Manchester)
Mr Jamie Swann (Head of Department) BA (Durham), MA (Sheffield)
Rev Liz Leaver MA, Bth (Cambridge)

Psychology

Miss Hannah Barton (Head of Department) BSc (Cardiff)
Mr Nigel Browne BSc (Bradford), MA (Goldsmiths, University of London)

Sciences

Miss Jessica Berry, Chemistry BSc (Manchester)
Mrs Katrina Britton, Chemistry BSc (Salford)
Miss Laura Chandler, Biology/Physics  BSc (Edinburgh)
Miss Abigail Curtis, Physics  MEng (Oxford)
Mrs Zoe Dawson, Physics  MSci (Durham)
Mrs Heather Fenton, Physics (Head of Department) BSc (Durham)
Dr Anne-Louise Glarvey, Chemistry (Head of Department) MChem, PhD (Sheffield)
Mr Peter Grant, Biology (Head of Department) BSc (Stirling)
Mr Richard Heyes, Chemistry  BSc (Sheffield)
Mrs Rachel Hindley, Chemistry  MChem (Oxford)
Mrs Claire Hird, Physics   BSc (Manchester)
Mr Ian Killey, Physics  BEng, BSc (Sheffield)
Dr Wally Krywonos, Chemistry  MSc, PhD (Manchester)
Miss Ruth Moore, Physics MSci (Queen’s Belfast)
Mrs Elizabeth Niven, Biology  BSc (Birmingham)
Dr Lucy Pitts, Chemistry  BSc, PhD (Leicester)
Mrs Angela Reid, Biology  BSc (Manchester)
Mr Craig Shaw, Physics  MPhys (Durham)
Miss Clare Sutton, Biology  MSc (Oxford)
Mrs Jo White, Biology  MA (Oxford)
Mrs Michelle Whitton, Biology  BSc (Leeds)
Mrs Lindsey Withers, Biology  BA (Cambridge)

Key non-teaching staff

Mr Chris Watson, MA Bursar
Mrs Rachel Horsford, MA, MSc, MCIM Director of External Relations
Mrs Judy Baker Headmaster’s Secretary
Mrs Margaret Connor  Admissions Secretary
Mrs Sandra Gaffney School Administrator
Mrs Pam Ward, RGN Dip HE Com/Health School Nurse
Mrs Christine Kenny School Nurse
Mrs Sarah Robinson Examinations Officer
Mr Simon Brandt Network Manager
Ms Josephine Pazos Librarian
Mr Steve Markham Maintenance Foreman
Mr Paul Croft Site Services Manager
Mr Phil Chatwood Head Groundsman
Mrs Julie Holt Bookshop
Mrs Sarah Johnson Music Administrator
Mr Steve Pownall Duke of Edinburgh’s Award Co-ordinator
Mrs Kathy Gosling Catering Manager
Mrs Sarah Gulson School Support Secretary (pastoral) 
Mrs Angela Horne School Support Secretary (academic)
Mr Adam Hughes Outdoor Education Co-ordinator