General

The table below shows activities for the 2018-2019 academic year.

m

Activity Day, time Location Year Groups
Above and Beyond Biology Monday 4pm B2 Sixth Form
Active Citizen Club Friday 12.30pm LS1 First to Third Years
Admissions Test Preparation Tuesday 3.50pm RP2 Upper Sixth
Allotment Club TBA Outside B2 All
Amnesty International Tuesday 1.10 pm LS1 All
Animal Club Wednesday 1.05pm,
Friday 1.05pm
B2 First to Third Year
Animation Club Thursday 1:05pm CR2 All
Anti-Bullying Counsel Monday (Blue) 1.05 pm G2 Fourth and Fifth Year
Apprentice Thursday 1.05pm TBA First to Third Year
Art – DofE skills sessions Monday 4-5pm,
Thursday 4-5pm
A1 / A3 Third to Fifth Year
Art Club/DofE skills Wednesday 4pm A4 First to Third Year
Art Coursework Support Sessions Lunch & After school A1 Fourth Year to Upper Sixth
Art GCSE Support Sessions Monday to Friday 12.30pm,
Wednesday 4pm
A3 Fourth and Fifth Year
Art in Geography Club Thursday 1pm G1 / Art block First to Third Year
Art Matters (Art History Club) Thursday 1pm A4 (Blue) A3 (Yellow) All
Astronomy GCSE Wednesday 12.30pm,
Thursday 4-5pm
P4 Third, Fourth and Lower Sixth
Biology Help Club Friday 12.30 – 1.05pm B3 First to Fifth Year
BSA CREST Gold Award TBA TBA Lower Sixth
Business GCSE Thursday 3.50pm W4 Third and Fourth Year
Business Studies Drop in/Extension/Revision Monday 1.05pm,
Tuesday 1.05pm
W10/W11 Sixth Form
CAD Club Thursday 1.00pm T9 First to Third Year
Cake & Bake Monday 4pm (not every week) T4 First to Fourth Year
Chemistry CREST Bronze Wednesday 1.05pm C1 Third Year
Chess Club Tuesday 1.05pm M9 All
Christian Union Thursday 1.05pm M10 All
Christmas Cake Club Monday 4pm T4 Second to Fifth Year
Classics Club Wednesday 1.10pm W16 First and Second Year
Classics Extension Tuesday (Yellow) 4pm W16 Fifth Year and Upper Sixth
Classics Play Monday 4pm,
Wednesday (Blue) 4pm
W16 Lower Sixth
Code Breaking Club Monday 12.40pm M10 First and Second Year
Computer Science Drop-in Tuesday 1.05pm, CR1 Fourth and Fifth Year
Computer Science Drop-in Wednesday 12.30pm CR2 All
Computer Science Drop-in Thursday 12.30pm CR1 All
Computer Science GCSE Workshop Wednesday 12.30pm CR1 All
Creative Cuisine Wednesday (Yellow) 4pm T4 First Year
Creative Writing Club Friday 1.05pm  W8 First to Third Year
Criminology Club Wednesday (Blue) 1.10 pm W18 First to Fourth Year
Debating Club Friday 1.05pm W8 All
DofE Support Club Tuesday 12.30 – 1.05pm CR1 Third to Sixth Form
Dragon’s Den Monday 1.05pm W11 Fourth Year
English Extension (DT duty) Wednesday 12.30pm W4 Sixth Form
English Extension (Oxbridge) Monday 4pm W4 Sixth Form
English Extension (University) Monday 1pm W4 Sixth Form
English Extension Reading Twice per half term W3 Fourth and Fifth Year
English Extension Reading Club Every half term 12.30pm W5 Fifth Year and Lower Sixth
English IGCSE catch-up session Thursday (Yellow) 12.30pm W9 TBA
English IGCSE Suppport Friday 12.30pm W4 Fourth and Fifth Year
English IGCSE Suppport Ad hoc as needed W2 Fourth and Fifth Year
English Support Monday 1pm W2 First to Third Year
Fibonacci Friday Friday 1.05pm M3 First to Third Year
First Year Lunch Club Wednesday (Yellow) 1.05 pm W1 First, Fourth and Fifth Year
Food Technology Coursework Support Thursday after school & lunchtimes as required T5 Fifth Year
Food Technology Coursework Support Friday 12.30pm and other times as required T4 Fourth Year
French Film Club Friday 1.05pm TBA All
Further Pure 1 Monday 1.05pm M9 Upper Sixth
Geography A Level Revision Monday 3.50pm G4 Sixth Form
Geography GCSE Exam Revision Weekly as arranged G2 Fifth Year
Geography GCSE Exam Revision Monday 1pm G1 Fifth Year
Geography GCSE Exam Revision Thursday (Blue) 12.50pm G4 Fifth Year
Geography GCSE Exam Revision Friday 1.05pm G2 Fifth Year
German catch up Wednesday (Yellow) 8.45am L3 Second Year
Go Bananas – Word Games Friday 11.10am W8 First and Second Year
Greek GCSE Wednesday 1.10pm TBA Fourth Year
Harry Potter Club Friday 1pm W1 First Year
Knitting and Nattering Wednesday 1pm T6 All
Life Drawing Monday 4 – 5.30pm A2 Sixth Form
Linguistics Club Thursday 12.30pm L4 All
Literacy Club Tuesday 12.30pm L Support room All
Lower School Book Club Wednesday (Yellow) 1pm Library First to Third Year
Lower School History Club Thursday lunchtime W21 First Year
MAT (Oxford University Entrance Examination for Mathematics) Tuesday 4pm M2 Upper Sixth
Maths Extension Friday 12.30pm Various First to Third Year
Maths GCSE Statistics Monday 4pm M1 Fourth and Fifth Year
Maths Lower School Help Session Monday 12:30pm TBA First to Third Year
Maths Middle/Upper Help Session Monday 4pm,
Tuesday 4pm
M9, M6 Fourth to Sixth Form
Maths Olympiad for Girls Tuesday 1.05pm M7 Fifth Year and Sixth Form
Maths Sixth Form Extension Tuesday 4pm M2 Sixth Form
Maths Support Monday 3.50pm M8 Sixth Form
Maths Upper School Help Session Monday 4pm,
Tuesday 4pm
M8 Fourth to Sixth Form
Medics/Vets/Dentists Lunchtimes as needed TBA Sixth Form
Mindfulness Friday (Blue) 12.30pm Drama Studio All
Mini Christmas Cake Club Monday 12.05pm T5 First and Second Year
Mini MUN Monday 1.10pm RP1 First to Fourth Year
Mock Trial TBA TBA Lower Sixth
Model United Nations Monday 4pm W6/W7 Fifth Year and Sixth Form
Model United Nations Organising Committee Wednesday 4pm RP1 Fifth Year and Sixth Form
Modern Foreign Languages Debating Competition Lunchtimes and Evening in Nov L4 / CHS Sixth Form
Modern Foreign Languages Help Friday 12.30pm L4 All
National Cipher Challenge Thursday 4pm M9 Fifth Year and Sixth Form
Northern Schools MFL Debate Tuesday 1.05pm TBA Fifth Year and Sixth Form
Oxbridge Engineering Monday 1.05pm M10 Sixth Form
Oxbridge Preparation Thursday 4pm W6 Upper Sixth
Parallel Maths Project Monday 12.30pm CR3 First and Second Year
Philosophy Club Wednesday (Yellow) 1pm RP1 First to Third Year
Philosophy Extension Monday 1.05pm RP2 Sixth Form
Philosophy Society Thursday 1.05pm RP1 Fifth Year and Sixth Form
Photography Club Thursday 3:50pm A1 First to Third Year
Physics Extension Monday 4-5pm P2 Upper Sixth
Physics Olympics & Olympiad Preparation Thursday 1:10pm P1 / P2 Third and Fourth Years and Sixth Form
PiWars Preparation Team & Raspberry Pi Club Tuesday 1.05pm T9 By invitation
Poetry by Heart Ad hoc as needed W8 First to Third Year
Psychology Aspire Tuesday 1:10pm W17 / W18 Lower Sixth
Psychology Catch-up Friday 1.10pm W18 Sixth Form
Psychology Clinic Friday 1.10pm W18 Sixth Form
Psychology Help Monday 1.10pm W17 / W18 alternating Sixth Form
Psychology Mentoring Monday 1.10pm W17/ W18 alternating Sixth Form
Psychology Timed Essay Club Monday 4.00pm  W18 Sixth Form
Pythagoras Puzzles Tuesday 1.10pm M3 First and Second Year
Religious Studies and Philosophy drop in Thursday 1.05pm RP1/RP2 Fourth, Fifth and Sixth Form
Science Club Tuesday 12.30pm P3 Sixth Form
Sci-Fi Club Tuesday 1.05pm M2 All
Social Skills Support Thursday 12.30pm L Support room All
Spanish Club Friday 12.30pm L1 First to Third Year
Spanish Help Sessions Friday 1.05pm L9 Third to Fifth Year
Student Investor Tuesday 1.05pm W11 Fouth Year and Lower Sixth
Symposium Thursday 1.05pm Library All
Tactical Games Club Monday 1pm M6 All
Triumph Design Award TBA T1 Sixth Form
Warhammer Wednesday 12.30pm & 1.05pm CR2 All
Who Wants To Be A Mathematician Monday to Friday 12.30pm CR3 Sixth Form
Young Enterprise Tuesday 4pm W11 Lower Sixth