Co-curricular Sport and PE

Stockport Grammar School provides exceptional sporting opportunities for every child. We offer a diverse and inclusive programme of activities in which every pupil participates, through our curriculum and extensive co-curricular programme (below). In addition to being inclusive, we aspire to the highest level of elite performance in our major games: our teams achieve national success and many of our pupils attain representative honours, including international selection.

The activities on offer are designed to be enjoyable and to challenge pupils’ physical abilities. We also aim to provide as many as possible with the opportunity to represent the school.

Cheshire Rugby Champions National Netball Champions National Hockey Champions International selections Sporting Excellence Super Active First Years

All welcome – regular commitment is expected but can join anytime.

The following list is for the Autumn/Spring term.

Activity Day, time Location Year Groups
Archery Thursday 1pm Pav Gym All
Badminton Club Thursday (Blue) 1.05pm Sports Hall First and Second Year
Badminton Club Thursday (Yellow) 1.05pm Sports Hall Third and Fourth Year
Basketball Club Lower School Monday 12:30pm Sports Hall First to Third Year
Basketball Club Upper School Thursday 12.30pm Sports Hall Fourth to Sixth Form
Climbing Club Friday 1 – 1.30pm Climbing Wall First Year
Climbing Club Friday 4 – 6pm Climbing Wall All
Climbing day trips Weekends Various (Offsite) All
Dance – Contemporary Thursday 3.50pm Exhibition Room Second Year to Sixth Form
Dance – Intermediate/Advanced Friday 12.30pm Exhibition Room Second Year to Sixth Form
Dance – Street Jazz/Musical Theatre Tuesday 3.50pm Exhibition Room All
Dance – Tap Club Tuesday 12.30pm Exhibition Room All
Dance Club Monday 12.30pm Exhibition Room First and Second Year
Fencing Thursday 4.15pm Pav gym All
Football – Girls Monday 1.05pm Astro All
Football – Boys Monday 4pm Sports Fields 6th Form
Football – Second Year Tuesday 4pm Sports Fields Second Year
Football – Third Year Tuesday 4pm Sports Fields Third Year
Football – Seniors Monday 4pm Sports Fields Fifth Year and 6th Form
Football – U12s Tuesday 4pm Sports Fields First Year
Football – U15s Monday 12.30pm, Wednesday 4pm Sports Fields Fourth Year
Frisbee Monday 1.05pm Sports Hall First to Third Year
Gym Club Friday 12.30pm Pav Gym All
Hockey U12 Thursday 12.30pm, Thursday 3.50pm Astro First Year
Hockey U13 Monday 3.50pm, Wednesday 12.30pm Astro Second Year
Hockey U14 Monday 12.30pm Astro Third Year
Hockey U14 & U15 Tuesday 3.50pm Astro Third and Fourth Year
Hockey U15 & U16 Tuesday 12.30pm Astro Fourth and Fifth Year
Hockey Seniors Wednesday 3.50pm Astro Fifth Year and Sixth Form
Kayaking Club Senior School Thursday 4.10pm Swimming Pool First to Third Year
Kayaking day trips Weekends Various (Offsite) All
Mountain Biking Weekends Various (Offsite) All
Netball Club Juniors with Paul Harper Tuesday 5-7pm Netball Courts Year Four to Six
Netball Match Play Thursday 12.30pm Netball Courts All
Netball Shooting Monday 1.05pm Netball Courts All
Netball U12 Monday 3.50pm Netball Courts First Year
Netball U12 with Paul Harper Thursday 5-7pm Netball Courts First Year
Netball U13 Thursday 3.50pm Netball Courts Second Year
Netball U13 & U14 Tuesday 12.30pm Netball Courts Second and Third Year
Netball U13 & U14 with Paul Harper Wednesday 4-6pm Netball Courts Second and Third Year
Netball U14 Monday 3.50pm Netball Courts Third Year
Netball U15 & U16 Tuesday 3.50pm Netball Courts Fourth and Fifth Year
Netball Seniors Tuesday 4pm Netball Courts 6th Form
Rugby U12 Monday 4pm, Thursday 12.30pm Sports Fields First Year
Rugby U13 Tuesday 4pm Sports Fields Second Year
Rugby U14 Wednesday 4pm, Thursday 12.30pm Sports Fields Third Year
Rugby U15 Wednesday & Thursday 4pm Sports Fields Fourth Year
Rugby U16 Friday 12.30pm Sports Fields Fifth Year
Rugby U18 Tuesday & Thurday 4pm,
Friday 12.30pm
Sports Fields Sixth Form
Scuba Diving Club TBA TBA All
Ski lessons beginner Tuesday 4pm-8pm Chill Factore All
Ski lessons improvers’ Wednesday 4pm-8pm Chill Factore All
Swimming training Tuesday 3:50pm Swimming Pool All
Swimming/Triathlon club Tuesday 12.30pm Swimming Pool All
Table tennis Wednesday 1.05pm TBA First to Third Year
Water polo Monday 12.30pm Swimming Pool All