Skip to content

Sixth Form Staff


Here at Stockport Grammar School our staff are passionate, highly qualified, dynamic and enthusiastic about helping our pupils reach their full potential. With class sizes at a minimum, our teachers can truly get to know each child, and help them with their individual needs.

The teaching doesn’t stop outside of the classroom either, with many of our teachers running clubs, competitions and co-curricular events that help pupils become their very best in academia, sports and music.

All details are correct as of August 2021.

Senior Management Team

Name Job Title
Dr Paul Owen, MA (Cambridge), PhD (Cambridge) Headmaster
Mr Ian Kendrick, BA, MA (Leeds) Deputy Head (Academic)
Mrs Jo White, BA, MA (Oxford) Deputy Head (Pastoral)
Mrs Jackie Smith, BA (Queen’s Belfast) Deputy Head (Staffing and Co-Curriculum)
Mr David Stone, BA (Southampton), MEd (Buckingham) Head of Sixth Form
Miss Joanne Clague, FCA, CTA (Hull) Bursar and Clerk to the Governors
Mrs Rachel Horsford, MA (Cambridge),
MSc (Manchester Metropolitan), MCIM
Director of External Relations

Heads of Year

Name Job Title
Mr David Stone, BA (Southampton), MEd (Buckingham) Head of Sixth Form
Mrs Heather Ashton, BA (UWE Bristol) Head of Upper Sixth
Mrs Katrina Britton, BSc (Salford) Head of Lower Sixth

Heads of House

Name Job Title
Mrs Heather Ashton and Mr Kieran Prudham Heads of Arden House
Miss Sharon Withington and Mr Alex Phillips Heads of Nicholson House
Miss Jessica Berry and Mr Ollie Johnson Heads of Vernon House
Mrs Katrina Wilkinson and Mr Anton Hanson Heads of Warren House

Form Tutors

Name Form
Mr Tom Buxton-Cope L1
Mrs Laura Goddard L2
Mrs Carol Marshall L3
Mrs George Cope L4
Mr Richard Davies L5
Mr Richard Heyes L6
Mr Alistair Thorley L7
Mrs Heather Fenton L8
Dr Martin Hamilton L9
Mr Craig Shaw L10
Mr Robert Bowden L11
Miss Carrie Stevenson/Dr Thekla Kampelmann L12
Mr Jamie Swann  U1
Mr Samuel Olsson U2
Mrs Lucy Lammas/Miss Maggie Higgins U3
Mr James Wilson U4
Mr Alex Cooke U5
Dr Anne-Louise Glarvey U6
Mr Peter Grant U7
Miss Leanne Curl U8
Miss Sylvia Gibson U9
Mrs Ruth Beare U10

Teaching Staff

Art

Name Qualification(s)
Mr Richard Davies (Head of Department) BA (Lancs), MA (York), MSc (Manchester Metropolitan)
Mrs Rebecca Upton BA (Manchester Metropolitan), MA (Manchester Metropolitan)
Dr Thekla Kampelmann MA (Dortmund), PhD (Dortmund)

Classics

Name Qualification(s)
Miss Lauren McAlister BA (Birmingham)
Mr Alastair Thorley (Head of Department) MA (Oxford)
Ms Rachel Jones BA (Nottingham)
Dr Emanuela Zanda BA, PhD (Manchester)

Computer Science

Name Qualification(s)
Mr Niall Clarke BA (Queen’s Belfast), MA (Leeds)
Mr Mick Flaherty (Head of Department) BSc (Staffordshire)

Design Technology

Name Qualification(s)
Miss Sarah Hodkinson BSc (Sheffield Hallam)
Mr Graeme McKinna-Whitby BSc (Open University)
Mrs Helen Tadman BEng (Birmingham)
Mrs Katy Gate BA (Manchester Metropolitan)
Mr Neil Young (Head of Department) BA (Manchester), MA (Open University)
Mrs Hilary Oddy BA (Salford)

Drama

Name Qualification(s)
Mr Matt King-Sayce (Head of Department) BA (Loughborough), MSc (Manchester Metropolitan)
Mrs Alison Moffatt BA (Leeds)

Economics and Business Studies

Name Qualification(s)
Miss Leanne Curl (Head of Department) BA (Leeds Metropolitan)
Mr Alex Phillips BA (Manchester)
Mr Tom Quinn
BA (Liverpool)
Mrs Ann-Marie Thomson BA (Leeds)

English

Name Qualification(s)
Mrs Georgina Cope (Head of Department) BA (Kent)
Mrs Rachael Cross BA (Manchester)
Mr Ollie Johnson BA (Oxford)
Mrs Helen Roberts BA (Birmingham)
Mrs Helen Lawson MA (Cambridge)
Miss Eilidh MacDonald BA (Warwick), MA (Leeds)
Mrs Siobhan Moore BA (Leeds)
Mrs Ann Mulholland BA (Lancaster)
Miss Sarah Nichols BA (Manchester)
Ms Rebecca Walsh BA, ME (Dublin)

Geography

Name Qualification(s)
Mr Alex Cooke (Head of Department) BSc (Manchester Metropolitan)
Mrs Hayley Crowley BSc (Durham)
Mrs Jude Fitzgerald
BSc (Glasgow)
Mrs Gita Miles BA (Leeds)
Dr Kirsten Owen Dipl Higher Education (Heriot-Watt),
BSc (Edinburgh), MA (Sheffield), PhD (Sheffield)
Mrs Jessica Pass BSc (Liverpool)
Mrs Jackie Smith BA (Queen’s Belfast)

History

Name Qualification(s)
Mrs Heather Ashton BA (UWE Bristol)
Mrs Katie Chesterton BA, MA (Manchester)
Mr Tom Leng (Head of Department)  BA (Leeds)
Mr Stuart Moore BA (Warwick)
Mr David Stone BA (Southampton), MEd (Buckingham)

Learning Support

Name Qualification(s)
Mrs Sarah Boardman BA (Salford)
Mrs Claire Claymore, Teaching Assistant MA (St Andrews), BSc (Open University)
Ms Dawn Meers BA (Hull), MEd (Birmingham),
Associate Membership of the British Dyslexia Association
Mrs Laura Montgomery, Teaching Assistant
HNC (Liverpool John Moores)
Mrs Saima Ullah, Teaching Assistant
LLB (UCLAN)

Life Studies

Name Qualification(s)
Mr Alex Ehegartner (Head of Department) BA (Lasel, USA)
Rev Liz Leaver BA, (Cambridge)
Miss Heather Morgan BA (Newcastle)

Mathematics

Name Qualification(s)
Mr Greig Frankland (Head of Department) BSc (Manchester)
Dr Martin Hamilton MSc (Queen’s Belfast), PhD (Glasgow)
Miss Maggie Higgins BSc (Manchester)
Mrs Lucy Lammas BA (York)
Mrs Anne Larkin BSc (Manchester)
Rev Liz Leaver MA, Bth (Cambridge)
Mrs Alexia Marsden  BSc (Edinburgh)
Mrs Carol Marshall BSc (Hull), MSc (Manchester)
Mr Sam Olsson BSc (Manchester)
Miss Charlie Mills BSc (Newcastle)
Mr Kieran Prudham BSc (Newcastle)
Mrs Rebecca Reevell BSc (Durham), MEd (Manchester)
Mrs Rhian Taylor BSc (Manchester)
Mr Chris Wright
BA (Liverpool)

Modern Foreign Languages

Name Qualification(s)
Mrs Suzanne Belshaw, French and German BA (Leeds)
Mrs Kerstin Christmann, German Dip (Leipzig)
Mrs Annabel Cole, Spanish and French BA (Leeds)
Miss Sylvia Gibson, French and German (Head of Department) BA (Queen’s Belfast), MA (Nottingham)
Mr Ian Kendrick, French and Spanish
BA, MA (Leeds)
Mr David Lorentz, French MPhil (Nancy)
Mrs Katherine Psaila, Spanish and French BA (Nottingham Trent)
Miss Carrie Stevenson, French and German BA (Oxford)
Mr James Wilson, French and German BA (Hull)

Music

Name Qualification(s)
Mr Michael Dow (Head of Department) MA (Cambridge)
Mr Stephen Newlove BA (Hons) (Hull)
Mrs Joanne Matthews BA (Hons) (RSAMD)

Psychology

Name Qualification(s)
Mr Tom Buxton-Cope (Head of Department) BSc (Manchester), MA (Manchester Metropolitan)
Mrs Hannah Larkin BSc (Cardiff)
Mr Nick Serifin BSc (Staffordshire)

Religion, Philosophy and Ethics

Name Qualification(s)
Rev Liz Leaver MA, Bth (Cambridge)
Mrs Anna Neale BA (University College London)
Mr Jamie Swann (Head of Department) BA (Durham), MA (Sheffield)

Sciences

Name Qualification(s)
Mr Paul Allen, Biology BSc (Leicester)
Mrs Ruth Beare, Physics MSci (Queen’s Belfast)
Miss Jessica Berry, Chemistry BSc (Manchester)
Mrs Katrina Britton, Chemistry BSc (Salford)
Miss Laura Chandler, Biology/Physics BSc (Edinburgh)
Mr Patrick Clear, Chemistry MChem (York), MSc (Strasbourg)
Miss Abigail Curtis, Physics MEng (Oxford)
Mrs Zoe Dawson, Physics MSci (Durham)
Mr Matthew Eeckelaers, Chemistry BSc (Durham), MA (London)
Mrs Heather Fenton, Physics (Head of Department) BSc (Durham)
Dr Anne-Louise Glarvey, Chemistry (Head of Department) MChem, PhD (Sheffield)
Mr Peter Grant, Biology (Head of Department) BSc (Stirling)
Mrs Rachel Grey, Chemistry MChem (Oxford)
Mr Richard Heyes, Chemistry BSc (Sheffield)
Mrs Claire Hird, Physics BSc (Manchester)
Mr Ian Killey, Physics BEng, BSc (Sheffield)
Mr Ian McGeough, Chemistry BSc (Liverpool), MA (Bristol)
Mrs Elizabeth Niven, Biology BSc (Birmingham)
Dr Paul Owen, Physics MA (Cambridge), PhD (Cambridge)
Mrs Angela Reid, Biology BSc (Manchester)
Mr Craig Shaw, Physics MPhys (Durham)
Mrs Jo White, Biology MA (Oxford)
Mrs Michelle Whitton, Biology BSc (Leeds)
Mrs Lindsey Withers, Biology BA (Cambridge)

Sport, PE, Health and Fitness

Name Qualification(s)
Mr Rob Bowden BA (Leeds)
Mr Martin Cooke
Mr Hugo Corbett BA (Staffordshire)
Mrs Abigail Downing MA (Cambridge)
Mr Mike Elstone
BSc (Manchester Metropolitan)
Mrs Laura Goddard BSc (Leeds)
Mr Anton Hanson BEd (Sheffield)
Mrs Angie Jones BEd (Leeds Metropolitan), MEd (Leeds Metropolitan)
Mr David Jones ASA Level 2
Mr Dave Judson
Mr Rick Kenefick
BSc (Manchester Metropolitan)
Miss Paige Kindred
BA, MA (Manchester Metropolitan)
Mr Adam Longshaw
Mrs Jo Maskery BEd (Cheltenham)
Miss Jo Pepper BA (Lancaster), ASA Level 2
Mr Mike Pinder BA (Birmingham)
Mr Wayne Pybus Cert Ed (Huddersfield)
Mr Matt Sturgess
Level 2 (Rugby Football Union)
Mr Danny Thomson (Head of Department) BA (Liverpool)
Mrs Katrina Wilkinson BA (Liverpool)
Miss Sharon Withington BEd (Sheffield)
Mr Chris Wright
BA (Liverpool)

Key Non-teaching Staff

Name Job Title
Miss Joanne Clague, FCA, CTA Bursar and Clerk to the Governors
Mrs Rachel Horsford, MA, MSc, MCIM Director of External Relations
Mrs Judy Baker Headmaster’s Secretary
Mr Chris Wright
Admissions Co-ordinator
Mrs Margaret Connor Admissions Officer
Mrs Sandra Gaffney School Administration Manager
Mrs Pam Ward, RGN Dip HE Com/Health School Nurse
Mrs Christine Kenny, RGN/RSCN School Nurse
Mrs Sarah Robinson Examinations Officer
Mr Simon Brandt Network Manager
Ms Josephine Pazos Librarian
Mr Steve Markham Maintenance Foreman
Mr Paul Croft Site Services Manager
Mr Phil Chatwood Head Groundsman
Mrs Julie Holt Bookshop
Mrs Sarah Johnson Music Administrator
Miss Laura Turner Duke of Edinburgh’s Award Co-ordinator
Mrs Kathy Gosling Catering Manager
Mrs Sarah Gulson School Support Secretary (pastoral)
Mrs Angela Horne School Support Secretary (academic)
Mr Adam Hughes Outdoor Education Co-ordinator