Skip to content

Junior School and Nursery Staff


Junior School Headmaster outside with pupils

Here at Stockport Grammar School our staff are passionate, highly qualified, dynamic and enthusiastic about helping our pupils reach their full potential. By not allowing class sizes to become too large, our teachers are able to properly get to know each child, and to help them with their individual needs.

The teaching does not stop outside of the classroom either, with all staff involved in running clubs, competitions and co-curricular events which help children find new interests and develop new skills within the wide range of intellectual, sporting, musical and artistic activities.

All details are correct as of August 2021.

Senior Management Team

Name Job Title
Mr Matthew Copping, BEd, NPQH, FRSA, NPQEL Headmaster
Mr Simon Milnes, BA, PGCE Deputy Head
Mrs Claire Nichols, BEd Assistant Head (Curriculum)
Mrs Catherine Bailey, BA, PGCE Assistant Head (Infants)
Mrs Catherine Hampson, BA, QTS Designated Safeguarding Lead

Form Teachers

Name Class
Mrs Catherine Hampson, BA, QTS Nursery
Mrs Elizabeth Coulson, BA, QTS, Miss Bronagh Corr (maternity cover), BA  Reception C
Mrs Karen Ehegartner, BSc, PGCE Reception E
Mrs Catherine Bailey, BA, PGCE Y1B
Mr James Bowden, BA, PGCE Y1J
Mrs Neelum Hurst, BEd Y2H
Mrs Lisa Turner, BEd Y2T
Mrs Loraine Hudson, BA, PGCE Y3H
Mrs Claire Nichols, BEd Y3N
Mrs Kirstie Roberts, BEd, MA Y3R
Miss Sarah Knowles, BSc, PGCE Y4K
Mrs Joanne Noble, BA, PGCE Y4N
Mrs Karen Wells, BA, PGCE Y4W
Mrs Helen Carroll, BEd Y5C
Mrs Carolyn Smith, BA, QTS Y5S
Mrs Caroline Woodrow, BA, QTS Y5W
Miss Helen Baker, BEd Y6B
Mr Martin Burns, LLB PGCE Y6M
Mr Mark Vernon, BA, PGCE Y6V
Mrs Sarah Barrowman, BA, MSc, QTS Teacher – Infants
Mrs Alison Sullivan, BEd Teacher – Juniors

Specialist Teaching Staff

Name Subject
Mr Martin Cooke, BA, PGCE
PE/Games
Mrs Vicki Hutchinson, BA, MA, PGCE Computing
Miss Anastasia Micklethwaite, MA (Cantab.), PGCE (Cantab.), ARCM, ACIB, NQPH Music
Mr Andrew Taylor, BSc, PGCE, PGCert Art/Design Technology
Mrs Lisa Carr, BA, PGCE Modern Foreign Languages
Mr David Jones, ASA Level 2 Swimming
Miss Jo Pepper, BA, ASA Level 2 Teacher Swimming
Mr David Judson, ASA Level 2 (cover teacher) Swimming
Mrs Joanne Noble, BA, PGCE,  PGDip (Dyslexia), PGDip (SEN), AMBDA Learning Development Co-ordinator
Mrs Clare Flaherty, NVQ Level 3 Learning Development Assistant
Mrs Alison Hutchinson, NNEB Learning Development Assistant
Mrs Lisa Shepherd, BTEC Learning Development Assistant

Nursery Staff

Name Job Title
Mrs Carole Chadwick, BTEC Deputy Manager
Miss Hayley Clarke, NVQ Level 3 Assistant
Mrs Jemma Newhouse, NNEB, FdA (Early Years) Assistant

Teaching Assistants

Name Class
Mrs Nicola Boothroyd, NNEB RC
Miss Debbie Leonard, NNEB RE
Mrs Alison Hutchinson, NNEB RE
Miss Michelle Gay, NNEB Y1B
Mrs Diana Koziel, MA Y1J
Miss Carla Peake, BTEC Y2H
Mrs Lisa Gilmour, NNEB Y2T
Mrs Alison Johnson, BTEC  Y2T

Secretarial Staff

Name Job Title
Mrs Beverley Cheyne Headmaster’s Secretary and Admissions
Mrs Andrea Chawner School Secretary
Miss Andrea Mariet School Secretary

Other Staff

Name Job Title
Mrs Kathy Gosling Catering Manager
Miss Samantha Winnerah Librarian
Miss Cheryl Jones, Play Work Level 3 After School Care and Holiday Club Manager
Mrs Emma Brakewell Breakfast Club
Mrs Jane Connolly Breakfast Club
Mrs Carolyn Tonge Playground Supervisor
Mrs Jane Connolly Playground and After Care
Miss Lauren Hatton Playground and After Care
Miss Jacqui Kelly Playground and After Care
Mrs Amayla Lomas Playground and After Care
Mrs Pauline Mitchell Playground and After Care
Mrs Shelley Pardon
Mrs Christine Steele Playground and After Care
Mrs Jane Turner Playground and After Care
Miss Ffion Muggeridge Gap Student
Mr Spike Vidler Gap Student

School Nurses

Name Job Title
Mrs Pam Ward, RGN Dip HE Com/Health School Nurse
Mrs Christine Kenny, RGN/RSCN School Nurse