Junior School co-curricular activities

A wide variety of clubs and activities are offered to children at lunch times and after school in addition to sports practices.

We encourage all of our pupils to participate in this important area of school life.

Clubs and activities

Activity 

Year Group

Day

Times

Staff

Venue

Additional Information

Vocalists 5, 6 Mon 8.30-9.10 RC, OM Music room Meet outside room
Chess 5, 6 Mon 12.30-1.00 NC 6C class Meet outside room
Ukelele 3-6 Mon 12.30-1.00 OM Music room Meet outside room
Street dance 1 Mon 12.30-1.00 JB Hall Additional charge
Construction 3, 4 Mon 12.30-1.00 KR 4R class Meet outside room
Science apps 3 Mon 12.30-1.00 NH 3H class Meet outside room
LAMDA 3-6 Mon 12.30-1.00 GM Science room Additional charge
Book club 5 Mon 12.30-1.00 JN Library By invitation
Football 6 Mon 3.30-4.45 DM,SL Astro/field Meet changing rooms
B team swim training 3-6 Mon 3.30-4.45 JP, DJ Pool Meet in courtyard (mixed)
Drums and things 3-6 Mon 3.30-4.30 OM Music room Meet outside room
Performing arts (4 main characters) 6 Mon 3.30-4.30 RC, AS Hall Fortnightly (check schedule)
             
LAMDA 3-6 Tue 8.00-8.30 GM Art room Additional charge
Orchestra 3-6 Tue 8.30-9.10 RC, JS Music room Register with Mrs Cole
LAMDA 3-6 Tue 12.10-1.05 GM Science room Additional charge
Science 5 Tue 12.30-1.00 SK, CSh Senior School Science room Meet at 3K from 18.9.17
Lego Mindstorms 6 Tue 12.30-1.00 VH ICT Meet outside room
iPad 4 Tue 12.30-1.00 KW 4K class Meet outside room
German 4 Tue 3.30-4.30 AH 6M class Meet outside room
Performing arts 6 Tue 3.30-4.45 RC, AS Music room Scheduled characters each week
Rugby 5 Tue 3.30-4.45 JO/CJ Astro/field Meet changing rooms
             
LAMDA 3 Wed 8.00-8.30 CB Art room Additional charge
LAMDA 6 Wed 8.30-9.00 CB Art room Additional charge
Football 4 Wed 12.30-1.00 DM Astro Meet changing rooms
Minimus 5, 6 Wed 12.30-1.00 PU Senior School Classics room Meet at Astro black gate. Starts 17.1.18
Street dance 2, 3 Wed 12.30-1.00 JB Hall Additional charge
Touch typing 4, 5, 6 Wed 12.30-1.00 JN ICT room Sign up with JN
Netball 5, 6 Wed 3.30-4.30 HB, SK Senior School courts Meet changing rooms
Book club 5 Wed 3.30-4.30  TW Head’s office Meet at red chairs
Brass, Woodwind, strings tasters tbc Wed 3.30-4.30 RC Senior & Junior School Music rooms Meet at red chairs
Improvers swimming 3, 4, 5, 6 Wed 3.30-4.45 JP, DJ Pool Meet in courtyard (by invitation)
Football 5 Wed 3.30-4.45 AT Field Meet changing rooms
Rugby 6 Wed 3.30-4.45 CJ, MV Astro/field Meet changing room
             
LAMDA 4 Thu 8.00-8.30 CB Art room Additional charge
LAMDA 6 Thu 8.30-9.00 CB Art room Additional charge
Football 3 Thu 12.30-1.00 SM Astro/field Meet at changing rooms
MEN singers 5, 6 Thu 12.30-1.00 RC, AS Music room Ends 23.1.18
Mathletics 3, 4 Thu 12.30-1.00 VH ICT room Meet outside room
Archery 5, 6 Thu 12.30-1.00 DV, CN Senior School Pavilion gym Sign up with Mrs Nichols. Start 18.1.18
LAMDA 5 Thu 12.10-1.10 CB Science room Additional charge
Performing arts dance group 6 Thu 12.30-1.10 AD Hall Scheduled characters each week
Fencing 5, 6 Thu 3.30-4.20 DV, SL Senior School Pavilion gym Sign up with Mrs Nichols/Register with Miss Lindop at changing rooms. Starts 18.1.18
Netball 3, 4 Thu 3.30-4.20 CN Junior School astro/hall Meet at changing rooms  
Kayak 5, 6 Thu 3.30-4.30 AH, CS Pool See Mrs Smith
Photography 4, 5, 6 Thu 3.30-4.40 HC 5C class Meet outside room
Performing arts 6 Thu 3.30-4.45 RC, AS Music room Scheduled characters each week
Netball 5, 6 Thu 6.00-7.00 PH Senior School Sports hall See Paul Harper at venue
             
Girls’ Football 5, 6 Fri 12.30-1.00 DM Junior School astro Meet changing rooms
French 3 Fri 12.30-1.00 LC 3SM class Meet outside room
MEN Singers 5, 6 Fri 12.30-1.00 RC, AS Music room Ends 23.1.18
Chess 3, 4 Fri 12.30-1.00 NC 6C class Meet outside room
Climbing 4 Fri 12.30-1.00 MV, MP Senior School Sports hall See Mr Vernon
Traditional games 3 Fri 12.30-1.00 NH 3H class Meet outside room
Hockey 5, 6 Fri 3.30-4.45 CN, JC Astro Meet changing rooms